Fontos szerepet játszik a magyar megmaradásban
A Técsői Magyar Tannyelvű Hollósy Simon Líceum
A szórványvidéken kiváltképp fontos a magyar tannyelvű líceumok megléte, hiszen bástyákként őrzik az asszimiláció hullámverésének kitett sziget- és szórványmagyarságot a felolvadástól. Közéjük tartozik a Técsői Magyar Tannyelvű Hollósy Simon Középiskola, melynek igazgatójával, Pávlik Tündével lapunk munkatársa beszélgetett el a tanintézet helyzetéről.
– Hány diákkal, köztük hány 1. osztályos kisdiákkal kezdték a most folyó tanévet, és hányan fejezik be a 9. és a 11. osztályt?
– A 2024–25-ös tanévet 360 diákkal kezdtük el, közülük 28 tanuló 1. osztályos. Idén 37 a 9. osztályosaink száma, és 15 ballagó 11. osztályos diákunk van.
– Az utóbbi években nő, fogy vagy egy szinten mozog a diáklétszám?
– Az utóbbi években kicsit fogyott, a múlt tanévben 388-an tanultak nálunk.
– A háború kitörésekor a szülőkkel együtt hányan hagyták el a tanintézményt?
– A harcok kitörése óta kevés gyermek hagyta abba a tanulást az iskolánkban, mert az oktatási törvény szerint megengedett a családi oktatás formájú tanítás, ami bizonyos szabályok betartása által lehetővé teszi, hogy a külföldön tartózkodó diákok továbbra is nálunk folytassák tanulmányaikat. 56 családi oktatásban részt vevő diákunk van. Sok szülő hálás ezért a lehetőségért, mivel idővel, ha véget ér a háború, gyermekeik nyugodt szívvel visszatérhetnek szeretett intézményükbe.
– Működik a távoktatás?
– Működik, szükség esetén, de sajnos, vannak tanulók, akiknek a szüleik nem tudnak számítógépet vagy okostelefont biztosítani, a sokgyermekes családokban pedig a gyerekek felváltva tudnak bekapcsolódni. De állíthatom, hogy viszonylag nem rossz a részvétel.
– Vannak-e iskolabusszal ingázó diákjaik? Ha igen, honnan utaznak be?
– A szomszéd falvakból járnak be (Bedőházáról, Bustyaházáról, Kistécsőről, Lázból), 83 fő. A KMKSZ segítségével Bustyaházáról és Bedőházáról indul napi szinten oda-vissza egy-egy kisbuszjárat. A többi diák beutaztatása a szülők segítségével történik.
– Vannak-e ingázó tanáraik?
– Összesen négy beutazó pedagógusunk van. Két tanárunk Bustyaházáról, kettő pedig Taracközről jár be.
– Mekkora a továbbtanulási kedv, a 9. és a 11. osztály végzőseinek nagyjából hányad része tanul tovább?
– Végzőseink többsége sikeresen jut be a különböző felsőfokú tanintézményekbe vagy szakközépiskolákba. A statisztikánk szerint csak a diákjaink három százaléka megy az iskola befejezése után dolgozni továbbtanulás helyett.
– A diákok többsége a 9. vagy a 11. osztály befejezése után ballag el?
– Az oktatási törvény szerint csak a 11. osztályosok számítanak ballagó diákoknak, de van, amikor 9. osztály után szakközépiskolába adja be a gyermekét a szülő. Megfigyelésem alapján ezeknek a diákok a száma évről évre kevesebb.
– A diákok közül hány százalék él vegyes házasságban, s ők mennyire beszélik jól a magyar nyelvet?
– Sajnos, városunkban egyre kevesebb a színmagyar család. Vegyes családból van bőven, de sajnos, ezekben inkább az ukrán nyelvhasználat dominál. Osztályonként a tanulók 15–20 százaléka beszél magyarul tanulmányai kezdetén, a többiek az iskolánkban tanulják meg a nyelvet.
– Milyen az iskola felszereltsége? Hány szaktantermük van, s mely tantárgyak esetében?
– Intézményünk felszereltsége többé-kevésbé megfelelő. Van nyolc szaktantermünk: fizika, kémia, informatika, biológia, magyar, ukrán, angol és történelem–földrajz.
– Hány számítógéppel rendelkeznek az informatikai szaktanteremben?
– A két informatikai tantermünkben 17 számítógépet és 12 laptopot vehetnek igénybe a tanulóink.
– Hány projektorral, illetve interaktív táblával rendelkeznek? Kiktől kapták a felszereléseket?
– Tíz tanteremben van projektor. Interaktív táblánk viszont nincs. Az asztali gépeket és a tanulók részére a laptopokat segélyként kaptuk budapesti református egyházi és drezdai jótékonysági alapítványtól. A projektorokat és a tanári gépeket az állam biztosította.
– Hány kötet található a könyvtárukban, köztük hány tankönyv, szépirodalmi mű, ismeretterjesztő kiadvány?
– Pontos adatokat nem tudok megadni erre a kérdésre, de a könyvtárunk jól felszerelt mind szépirodalmi művek, mind tankönyvek tekintetében.
– Magyarországi iskolák, illetve a KMPSZ mekkora segítséget nyújtanak a könyvtáruk bővítéséhez?
– Sok szépirodalmi művet és segédanyagot biztosít számunkra a Budapest Gazdagréti Törökugrató Utcai Általános Iskola és a Gazdagréti Református Gyülekezet. A magyar tankönyvek beszerzésében az 1–8. osztályos tanulók részére a KMPSZ nyújt segítséget.
– Van-e tornatermük, sportpályájuk?
– Van egy kis méretű tornatermünk és egy nagyobb műfüves sportpályánk.
– Milyen szakkörök működnek az iskolában?
– Asztalitenisz-, kézilabda-, néptánc-, valamint kézműves-foglalkozásokat is tartunk.
– Milyen tantárgyakból szerepelnek a legjobban a diákjaik a KMPSZ vetélkedőin és az állami tanulmányi versenyeken?
– Gyermekeink szép eredményeket érnek el a KMPSZ matematikai versenyein, illetve az ukrán nyelvi vetélkedőkön. Az állami tanulmányi versenyeken pedig megyei 2. helyezést értünk el kémiából.
– Ha vannak sportcsapataik, milyen sportágakban versenyeznek?
– Jó eredményeink vannak kézilabdából a „GENIUS” Jótékonysági Alapítvány által szervezett versenyeken. Asztaliteniszben több gyermekünk nyert dobogós helyezést.
Jól működő tanintézmény tehát a Técsői Magyar Tannyelvű Hollósy Simon Líceum, s reméljük, minél több, vegyes házasságban élő gyermekkel is elsajátíttatja a továbbiakban is szép nyelvünket, hogy gyakoribb legyen ismét a városban a magyar szó…
Lajos Mihály