Zelenszkij európai vezetőkkel találkozott Londonban és Brüsszelben

2025. december 10., 08:43 , 1291. szám

Hétfőn, december 8-án Volodimir Zelenszkij ukrán elnök Keir Starmer brit miniszterelnökkel, Emmanuel Macron francia elnökkel és Friedrich Merz német szövetségi kancellárral egyeztetett Londonban.

Az ukrán Elnöki Hivatal közleménye szerint a vezetők megvitatták az amerikai féllel folytatott diplomáciai munkát, s megállapodtak a közös álláspontról és a következő lépésekről.

„Vannak dolgok, amelyek ma nagyon fontosak. Úgy gondolom, hogy ez az egység Európa és Ukrajna között, valamint az egység Európa, Ukrajna és az Egyesült Államok között” – hangsúlyozta Volodimir Zelenszkij.

Keir Starmer Ukrajna támogatásának és egy olyan megállapodás elérésének fontosságát emelte ki, amely garantálja az igazságos és tartós békét.

„Az alapelv továbbra is ugyanaz, amelyet nagyon-nagyon régóta támogatunk, nevezetesen: Ukrajna mellett állunk. Nemegyszer hangsúlyoztuk az elvet, hogy az Ukrajnát érintő kérdésekben maga Ukrajna dönt” – mondta az Egyesült Királyság miniszterelnöke.

Emmanuel Macron támogatásáról biztosította az aktív diplomáciát, és hangsúlyozta Ukrajna további megsegítésének fontosságát.

„Azt hiszem, a fő kérdés most az, hogy egyesítsük álláspontjainkat – az európaiakét, az ukránokét és az Egyesült Államokét –, hogy lezárjuk ezeket a béketárgyalásokat, és új szakaszt kezdjünk a lehető legjobb feltételekkel Ukrajna, az európaiak és közös biztonságunk számára” – mondta a francia elnök.

Friedrich Merz megjegyezte, hogy a következő napok mindenki számára döntőek lehetnek, és szintén arról beszélt, hogy folytatni kell Ukrajna támogatását.

„Mi, mint eddig, szilárdan állunk Ukrajna oldalán, és támogatjuk államukat, hiszen mindannyian tudjuk: ennek az országnak a sorsa Európa sorsa. Azért vagyunk itt, hogy megértsük, mit tehetünk. És senkinek sem szabad kételkednie az Ukrajnának nyújtott támogatásunkban” – jegyezte meg a német kancellár.

A vezetők hangsúlyozták, hogy a készülő béketervnek tartalmaznia kell Ukrajna területi integritásának és szuverenitásának biztosítását, a partnerek biztonsági garanciáit, valamint a teljes tűzszünetet.

A találkozót követően Keir Starmer négyszemközt is egyeztetett Volodimir Zelenszkijjel. Az ukrán elnök ezt követően Brüsszelbe utazott, ahol még aznap találkozott a NATO főtitkárával és az Európai Unió vezetőivel.

Az Ukrajinszka Pravda szerint, miután egyeztetett Zelenszkijjel, Ursula von der Leyen, az Európai Bizottság elnöke kijelentette, hogy a béketárgyalások során Ukrajnának biztonsági garanciákat kell kapnia az EU „első védelmi vonalaként”. Az ukrán elnök utóbb közölte, hogy a brüsszeli találkozó „jó és eredményes” volt.

(szcs/president.gov.ua/eurointegration.com.ua/pravda.com.ua)