Gajdos-csomag Beregszásznak?
Beregszászban a város vezetői helyi óvodák és iskolák összevonását, megszüntetését fontolgatják, mivel nincs elegendő pénz a jelenlegi rendszer fenntartására. Tény, hogy a városi oktatási intézmények dolgozói csak december első napjaiban kapták kézhez októberi fizetésüket, és biztos, hogy a maradék kéthavi bérüket is nehezen fogja "kiizzadni" a város költségvetése.
A városi tanács költségvetési bizottságának legutóbbi ülésén Olga Bizilja alpolgármester előterjesztette a megszorítási intézkedések tervezetét, ami nem kis meglepetést, majd riadalmat keltett. Tudniillik eszerint bezárás fenyegetné az ardói és a 8. számú középiskolát, a 3. számú középiskola ukrán tannyelvű középiskolai osztályait, a 2. számú orosz tannyelvű iskolát, valamint számos óvodát: az ardóit, a búcsúit, továbbá a 14-es és 5-ös óvodákat.
A hír szinte sokkolta az érintett intézmények vezetőit, dolgozóit, és persze a szülőket is. Múlt pénteken az alpolgármester és a városi tanfelügyelő felkereste a szóban forgó iskolákat, és megnyugtatásul elmondták: szó sincs végleges bezárásról, a költségeket viszont faragni kell, pl. napközibezárással, az órákon kívüli foglalkozások szűkítésével, egyéb kiadásracionalizálással. Ez utóbbi meglehetősen nehéz olyan iskola esetén, melynek épületét távhővel fűtik és az osztálytermek melege havonta 20 ezer hrivnyába is belekerül. Az önálló gázkazánnal fűtött intézmények havi gázszámlája ezzel szemben mindössze 6-7 ezer hrivnya.
Az ardói (9. számú) általános iskolában az elmúlt évben tértek át önálló gázfűtésre, a beruházás költsége meghaladta a 110 ezer hrivnyát. Ugyanitt hamarosan átadnak egy hollandiai támogatással kialakított étkezdét. Az iskolában ezért is fogadták értetlenül, miért kell bezárni/összevonni iskolájukat.
"Ardóból a tehetős szülők eleve a 4. számú középiskolába utaztatják csemetéiket, ami ott túlzsúfoltsághoz, nálunk viszont tanulói létszámhiányhoz vezet. Amint elindul a szóbeszéd az iskola esetleges bezárásáról, a szülők azonnal igyekeznek "időben" átíratni valamelyik nagyobb középiskolába gyermeküket. Ha ez tömegessé válik, az intézmény magától felszámolódik. A felső osztályokban valóban kevés a gyerekszám - osztályonként 6, 7, 8 diák -, mivel az adott években kevesebb gyermek született, ám az alsó évfolyamokon ismét nő a létszám. Jelenleg 9 osztályban 86 növendéket 16 pedagógus oktat. Joguk van arra, hogy lakóhelyükön tanuljanak, illetve dolgozzanak. Olga Bizilja múlt pénteken járt itt és kijelentette: nem zárják be az iskolát. Csak remélhetjük, hogy így lesz" - ad hangot véleményének Gajdos Margit, az ardói iskola igazgatója.
Veres Péter, a 8. számú középiskola igazgatója és egyben a városi tanács költségvetési bizottságának elnöke kérdésünkre elmondta: 1,5-2 millió hrivnyát kellene spórolni a helyi oktatáson ahhoz, hogy beleférjen a minisztériumi forráskeretbe. Az Ukrán Oktatási Minisztérium a tanulólétszámot veszi alapul az oktatásra költhető pénzkeret megszabásánál, ez azonban nem fedezi a költségeket, a város pedig képtelen pótolni a hiányzó részt.
Az oktatási rendszer tervezett "átszervezéséről" Bubnyák Máriát, a város tanfelügyelőjét is megkérdeztük. "Végleges döntésnek tűnik, hogy iskolabezárásra nem kerül sor. A 2. számú orosz tannyelvű középiskola a téli időszakban egy másik iskolaépületben kell dolgozzon, mivel nagyon sokba kerül a fűtése. Jövőre minden iskolában optimalizálni kell a kiadásokat és a rendelkezésre álló forrásokat a lehető legracionálisabban költeni. Egyetlen óvodai csoportot sem készülünk megszüntetni, viszont át kell szervezni az óvodák működését. Néhány óvodát máshová telepítünk, pl. a búcsúit, amely egyházi ingatlanban működik, így a város nem költhet rá állami forrásból, míg az ardóit azért kell ideiglenesen átköltöztetni, mert épületét a KÖJÁl balesetveszélyesnek nyilvánította" - tájékoztatott az illetékes.
A beregszászi iskolák pedagógusai és alkalmazottai mindeközben kéthavi fizetéselmaradással dolgoztak. Terveztek ugyan egy tüntetést, ám végül lefújták, mivel a város számlájára pénz érkezett. Ebből sem futotta mindenkinek: az 5. számú ukrán tannyelvű középiskola és az ukrán gimnázium közel 160 ezres tétele továbbra is kielégítetlen maradt. Emellett néhány óvodát sem fizettek még ki.
Jövőre tehát húzni kell a beregszászi iskolák, óvodák nadrágszíján. Azt, hogy ez nem lesz fájdalommentes, már most tudni lehet. Mint ahogy azt is, hogy a rémhírterjesztés és a "húzd meg - ereszd meg" politika inkább káros, mint hasznos eszköz a hasonló kritikus helyzetekben.
P. ZS.