Tizenötödször ünnepeltünk a Turulnál
Megvédjük értékeinket
Idén tizenötödik alkalommal tartották meg vasárnap a kárpátaljai magyarság legnagyobb tömegrendezvényét, a Turul-ünnepséget a Rákóczi-szabadságharc első győztes csatájának helyszínén. Az ünnepségre ezúttal erőteljesen rányomta bélyegét a II. Rákóczi Ferenc Kárpátaljai Magyar Főiskola leendő épületének tulajdonjoga körül kialakult helyzet.
A Kárpátaljai Magyar Kulturális Szövetség (KMKSZ) hagyományos rendezvényének ünnepi szónoka Demeter Ervin, a Fidesz országgyűlési képviselője, a magyar parlament nemzetbiztonsági bizottságának alelnöke volt. "Történelmünk sajátossága Közép-Európában egyedülállóan az, hogy igen sokszor vereségeinkből, átmeneti letöretéseinkből kell építkeznünk, felemelkedéseinkhez és gyarapodásainkhoz józanul számoló, merész álmokra és tervekre volt szükség" – mutatott rá Demeter Ervin.
Ugyanígy a KMKSZ és a KMPSZ merész álma vált valóra, amikor tíz évvel ezelőtt másokkal együtt létrehozta a mára állami akkreditációval elismert Rákóczi főiskolát.
"Ennek ellenére néhány hete nemtelen akció indult a kárpátaljai magyar tanárképzés fellegvárának számító épület tulajdonjogának visszavételére" – emlékeztetett Demeter Ervin. Hozzátette: a bíróság döntése a tulajdonjog megvonásáról, amely a főiskola vezetőinek meghallgatása, jelenléte nélkül született, lehetetlenné teszi a főiskola működését.
"Az épület tervezett elvételét felháborítónak, a kárpátaljai magyarság megmaradása ellen indított otromba támadásnak tekintjük, mert a főiskola a kárpátaljai magyarság szülőföldön való megmaradásának nélkülözhetetlen intézménye. Éppen ezért elítélünk minden szándékot, amely a tanintézmény működésének ellehetetlenítésére törekszik. Ígérem önöknek, az anyaországban mindent meg fogunk tenni a főiskola megmaradásáért és további fejlesztéséért" – mondotta a politikus.
"Merészet álmodott a KMKSZ akkor is, amikor a magyarság kollektív, intézményes jogainak érvényesítésére kidolgozta a Tisza-melléki járás koncepcióját, mely autonóm jogállást biztosítana az itt élő magyaroknak" – mondta a szónok, s biztosított mindenkit, hogy az anyaország, nemrég megválasztott képviselőin keresztül, immár az Európai Unióban is hangsúlyt szándékozik helyezni nemzeti érdekeink védelmére, közöttük a határon túli magyarok képviseletére.
Kovács Miklós, a KMKSZ elnöke beszédében a kárpátaljai magyarság helyzetéről szólva emlékeztetett, hogy két helyen is támadásnak vannak kitéve a magyar oktatási intézmények a hatalom részéről, s kiállásra szólított fel a huszti magyar iskola és a II. Rákóczi Ferenc Kárpátaljai Magyar Főiskola védelmében. A szónok arra kérte hallgatóságát, hogy minél nagyobb számban vegyenek részt azon a tüntetésen, amelyet szeptember elején tartanak Beregszászban a magyar főiskola megmentése érdekében.
A KMKSZ elnöke a kárpátaljai magyarság előtt álló másik komoly kihívásként jellemezte az ősszel esedékes elnökválasztást. Mint kifejtette, a magyarság részvételét avagy távolmaradását a választási küzdelmektől nemzeti érdekeinknek kell meghatároznia, ám mindkét esetben a józanság és az egység a legfontosabb.
Köszöntötte az ünneplőket Juliusz Krasznaj, a Nagyszőlősi Járási Állami Közigazgatási Hivatal helyettes vezetője, valamint Lagyiszlav Lecovics, a Kárpáti Ruszinok Társaságának elnöke is.
A Turul-emlékmű megkoszorúzását követően az ünnepség a Tisza-parton folytatódott a hagyományos vidám juliálissal, ahol a szervezők népzenével és néptánccal, lovas bemutatóval, bábszínházzal, tánczenével és tombolával szórakoztatták a többezres közönséget.
ntk