A biztonság és közösségünk megőrzése a cél
A KMKSZ Munkácsi Középszintű Szervezetének közgyűlésén
A KMKSZ Munkácsi Középszintű Szervezete március 14-én tartotta meg idei közgyűlését. A küldöttgyűlésre Munkácson, a járási szervezet székházában került sor, ahol jelen volt dr. Brenzovics László, a KMKSZ elnöke is.
A napirendi pontok ismertetését követően Gulácsy Géza, a KMKSZ Munkácsi Középszintű Szervezetének elnöke, a Szövetség alelnöke a járási szervezet 2014. évi tevékenységét ismertette. Gulácsy Géza elmondta, hogy a középszintű szervezet működése rendben zajlott, az idei év kezdetén 5047 KMKSZ tagot tartottak nyilván, ami a múlt évihez képest némi csökkenést jelent. Ennek egyik oka lehet a háborús helyzet és az emberek tömeges elvándorlása. A korábbi években tapasztalható csökkenést követően tavaly újra nőtt a vízumajánlást kérők száma, 2265 kérelmet állítottak ki 2014-ben. Munkácson és a járásban 3523-an pályáztak oktatási-nevelési támogatásra, ebből három került elutasításra. Kapcsolattartási támogatást 2211-en kérvényeztek, ebből csak 17-et utasítottak el. A munkácsi körzetben 1350 család jutott ingyen a digitális televízióadások vételét biztosító jelátalakító készülékhez.
Gulácsy Géza elmondta, hogy az alapszervezetek mintegy negyven kulturális rendezvényt bonyolítottak le, amelyek közül kiemelte a csongori bronzkori temető területén létesített emlékjel átadását, az izsnyétei ifjúsági napot, és a beregrákosi gyermeknapot. Támogatták a nyugdíjasklubok szövetségének konferenciáját. A KMKSZ székháza pedig többek között otthont adott a Kávészünet Együttes zenés irodalmi műsorának, illetve a székházban volt megtekinthető a Munkács múltját bemutató képeslapkiállítás. 2014-ben Schmitt Pál adományának köszönhetően összesen 400 ezer forintot költhetett eszközfejlesztésre a munkácsi és a derceni magyar iskola. A Keleti Partnerség programjának keretében az elmúlt évben megújult a Barkaszói és a Munkácsi Magyar Óvoda, valamint a Beregrákosi Általános Iskola, 340 ezer hrivnya összértékben történtek fejlesztések ezekben az intézményekben. Az elnök elmondta, hogy a program idén is folytatódik. Továbbra is működtetik a teleházrendszert. Elkészült a KMKSZ új honlapja, ahonnan többek között letölthető 158 elektronikus tankönyv – emelte ki beszámolójában Gulácsy Géza, aki kérdésekre válaszolva közölte továbbá –, hogy az ATO területén harcolók családjainak megsegítésére meghirdetett gyűjtés eredményes volt Munkácson és a Munkácsi járásban. A KMKSZ 78 családnak tudott 3000 hrivnya támogatást adni, ennyire futotta a rendelkezésre álló pénzből.
Dr. Brenzovics László, a KMKSZ elnöke, parlamenti képviselő az ország politikai helyzetét elemezve kijelentette, hogy az Ukrajnában tapasztalható háborúnak és anyagi romlásnak nem csak belső okai vannak. „Mindig a lehetőségek között volt, hogy az ország a jelenlegihez hasonló helyzetbe keveredjen, azonban ha a nagyhatalmak nem avatkoztak volna bele, akkor a konfliktus már régen lezárult volna. Nem tudjuk, meddig tart még. Valószínűleg addig, amíg a nagyhatalmak valamilyen formában meg nem tudnak egyezni – fogalmazott a KMKSZ elnöke, aki a gazdasági helyzetet jellemezve kijelentette: Ukrajna gazdasága csődben van. Ezért minden további dolog attól függ, hogy kap-e kölcsönt a Nemzetközi Valutaalaptól vagy nem.”
Brenzovics László rámutatott, hogy tévúton jár az ukrán társadalom, amikor a jelenlegi helyzetet úgy próbálják magyarázni, hogy a kelet-ukrajnai háborúval Európát védik. Európa ezt nem kérte, és ha így lenne, akkor nem hitelt, hanem támogatást kellene adnia Ukrajnának a jelenlegi helyzetben. A külföldről követelt reformok kapcsán kijelentette: „Stabilitás és megfelelő anyagi háttér híján reformokat végrehajtani nem célszerű, hisz azok nem lesznek eredményesek.” Az országban tapasztalható események a kárpátaljai magyarság kivándorlását és több más, számunkra káros folyamatot gyorsítottak fel. Ebben a helyzetben nekünk, kárpátaljai magyaroknak a legfontosabb feladatunk a biztonságunk megóvása, hogy közösségünket meg tudjuk őrizni jobb időkre. Szerencsére ehhez kapunk támogatást Magyarországról.
A küldöttek a BGA-pályázatokkal, a Keleti Partnerség programjának folytatásával és a várható tankönyvellátási problémákkal kapcsolatban tettek fel kérdéseket.
Fakász Valéria, az ellenőrző bizottság elnöke beszámolt a középszintű szervezet anyagi helyzetéről, beszámolóját a közgyűlés elfogadta. A küldöttek az elmúlt évi munkát kielégítőnek minősítették.
A gyűlés a Himnusz eléneklésével zárult.
Badó Zsolt