A Moulin Rouge, amely a város első buszpályaudvara lett
Elvesztett Ungvár
Ez a történet két fotónak köszönhető, amelyek Ungvár első buszpályaudvarát ábrázolták. A Petőfi tér, a Kapos és a Tolsztoj utca ma már szinte felismerhetetlen sarka, egy kis takaros épület, a bejárat fölött lógó óra, buszok és emberek. A Lehoczky Tivadar Kárpátaljai Megyei Honismereti Múzeum gyűjteményében lévő fotók az 1950-es évekre datálhatók. Annyira érdekeltek, hogy úgy döntöttem, utánajárok: miért épült oda a buszpályaudvar, és mi volt abban az épületben az 1950-es évek előtt? Ki gondolta volna, hogy a jelenlegi háztartási és szórakoztató elektronikai hipermarket nemcsak a város első buszpályaudvarának, hanem Ungvár első éjszakai klubjának a helyén áll? Kezdjük az utóbbival.
Ungvár éjszakai élete a XX. század elején, mondhatni, meglehetősen egyhangú volt. Este elmentek korzózni, aztán moziba, színházba, étterembe vagy kocsmába. Előfordult, hogy egy-egy létesítmény éjfél után is nyitva volt, és a kocsmákban az esték általában részegek verekedésével és rendőri razziával végződtek. Ennyi volt az éjszakai élet. Ungvár azonban mindig is az európai fővárosokkal vetekedett, onnan vett át divatos újdonságokat. A fővárosokban pedig forrt az éjszakai élet, minden nagyvárosban volt éjszakai kabaré, pikáns show-műsorokkal és reggelig tartó tánccal. A híres párizsi kabaré, a Moulin Rouge, amelyről a XX. század elején sokat írtak, és filmekben is bemutatták, szabványnak számított. 1925-ben mutatták be A Moulin Rouge fantomja (Le fantôme du Moulin-Rouge) című francia filmet, amelyet 1926-ban Ungváron is vetítettek. Ki tudja, talán ez a film volt az, amely egy nap inspirált egy helyi fiatal vendéglőst, hogy megnyissa a saját Moulin Rouge-ját itt, Ungváron.
Ez a vendéglős Jutkovics Izsák volt, egy nagyon érdekes és titokzatos személyiség. Nem sok információt találtunk róla, nem tudjuk, hol és mikor született. Apja, Jutkovics Herman borkereskedő volt, termékeit a Kapos utca 2. szám alatt árulta. Egyszerű, régi ház volt, 1887-ben épült a Bozoska utca sarkán. A Kapos utca 2. szám alatti épület kereskedelmi célt szolgált, kis üzletekből állt, amelyek erre a két utcára nyíltak. Volt ott egy fogadó is, amelyet Jutkovics Herman és fia, Izsák béreltek 1928-ban. Jutkovics Izsákról addig szinte szó sem esett a helyi sajtóban, csak 1918-ban írtak az újságok Nagy Gyula kapitány ifjú szolgájáról, aki 3 ezer korona értékben lopott tőle értéktárgyakat, 1925-ben pedig a daróci Jutkovics Izsák angol–magyar Herceg nevű lova nyerte az első díjat az ungvári lókiállításon.
A fiatal fogadósnak, Jutkovicsnak nyilvánvalóan jó marketinges tulajdonságai voltak. Amikor 1928-ban apjával megnyitotta létesítményét, kitalált egy trükköt, amely lehetővé tette, hogy a fogadó gyorsan népszerűvé váljon a városban. Az újságok azt írták, hogy Jutkovics „amerikai stílusban” (talán vadnyugati stílusban) alakította ki a fogadó belsejét, és az első korsó sör mellé a vendégeknek teljesen ingyen felszolgáltak egy pár szaftos sült kolbászt. Ez a módszer tökéletesen működött, a fogadó mindig tele volt emberekkel. Az intézmény újságban megjelent hirdetése így tájékoztatott: „Voronoff professzor fiatalító foglalkozásokat tart Bécsben. De Ungváron nincs rájuk szükség, mert mindenki, aki Jutkovics fogadójába jön, a jó italok és a vidám zene hatása alatt azt mondja: »Sej-haj! Soha nem öregszünk meg!«” De a fogadó népszerűsége nem volt elég Izsák számára, úgy döntött, hogy Ungváron egy olyan létesítményt nyit, amilyen itt még nem volt.
Nem tudni, mi inspirálta. Talán látott egy filmet a Moulin Rouge-ról, járt Párizsban vagy legalábbis egy azonos nevű budapesti kabaréban. Nem sokáig töprengett az ungvári kabaré nevének kiválasztásával – így lett saját Moulin Rouge-unk. De Ungváron a fényes homlokzat nem jött össze. Jutkovics Izsák a város első éjszakai kabaréját az udvar hátsó részében, a Kapos utca 2. szám alatt nyitotta meg. Ahhoz, hogy odajussanak, a látogatóknak át kellett menniük a Jutkovics fogadó előcsarnokán. Vagyis napközben a Kapos utca 2. alatt kis üzletek és egyszerű kocsma működött, ahol minden utazó vagy helyi lakos olcsó és egyszerű ételeket, italokat kaphatott. Késő este pedig, amikor már minden bezárt, a hátsó helyiségben kinyitott a szórakozóhely, ahová nem mindenki mert bemenni.
Az ungvári Moulin Rouge 1931. szeptember 1-jén, 21 órakor nyitotta meg kapuit a látogatók előtt. Az Új Közlöny című városi lap nevezetes társadalmi eseményként írt róla, mondván, a Moulin Rouge nagyon elegáns hely, kiváló világítással, hangulatos és meghitt légkörrel, igényes belsővel (az újságírót különösen a függönyök bűvölték el, amelyeket igazi műalkotásnak nevezett). A cikk az első est műsorát is nagyra értékelte, amely nem maradt el a párizsi vagy bécsi varieté programjától. Az est gyöngyszeme két bájos bécsi táncosnő – az Élteé lánytestvérek – fellépése volt, akik matróztáncot, virágos táncot és magyar csárdást adtak elő. Louise Milanes akrobatikus trükkökkel tűzdelt táncokat mutatott be. Az újság méltatta az intézmény főpincérét, Kovács Ferencet is, aki kifinomult modorával kivívta a közönség szimpátiáját.
Attól az időtől kezdve a Moulin Rouge-ban mindennap 23 órakor táncokat mutattak be a világ minden tájáról érkezett gyönyörű táncosok előadásában. A program végén a jazz-zenekar előadta a kor legdivatosabb slágereit, a közönség pedig reggelig táncolt. A helyi újságok időről időre meghívókat tettek közzé híres európai táncosok előadásaira, de ne gondolják, hogy Ungváron a Moulin Rouge-ban valami sztriptízszerűt táncoltak – ilyen akkoriban még az eredeti Moulin Rouge-ban sem volt. Ám a kabaréműsorok sztriptíz nélkül is a kor mércéjéhez képest elég kihívók voltak, mert a táncosnők kevés ruhát viseltek, és ez a táncmozdulatokkal együtt az erkölcstelenség határát súrolta. A gyönyörű fellépők nem a színpadon, hanem az asztalok melletti parketten táncoltak. Lilly Martinec – akit az utolsó török szultán háreme táncosának neveztek – is turnézott az ungvári Moulin Rouge-ban (keleti táncokat mutatott be, valamint különleges keleti koktélokat készített), Ria Negra afrikai táncokat mutatott be, Ninon Alvares pedig kínaiakat. A Bende Irén és Mária testvérpár a világ különböző népeinek táncaival lépett fel. 1932-ben Ungváron dolgoztak, miután visszatértek egy nagy egyiptomi körútról. Az újságok azt írták, hogy a táncosok fellépése „eksztázisba hozza a közönséget”.
A turnéra érkező lányok 10–14 napig tartózkodtak a városban, és ezalatt gyakran váltak helyi sztárokká. Nézték őket, egyesek örömmel, mások megvetéssel. Az újságok egy ilyen bécsi táncosról írtak. A lány, azt mondják, mindig különc módon viselkedett, ugyanolyan különcnek tűnt, monoklival sétált, éjjel kokainos eksztázisban őrült táncokat mutatott be a Moulin Rouge-ban. És amikor elfogyott a kokainja, elment egy helyi gyógyszertárba, s kérte, adjanak el neki néhány grammot. Azokban a korokban itt tiltották a kokaint, így nemhogy nem adták el a lánynak, hanem fel is jelentették a rendőrségen. Ennek eredményeként letartóztattak egy dílert, aki városról városra utazva kábítószert árult.
A Moulin Rouge 1940-ig működött Ungváron, majd a helyén megnyílt az Arizona bár, ahol a show-program sztárja a 12 Arizona-girl volt. Ám ez nem tartott sokáig, 1942-ben rendelet született, amely megtiltotta a szórakozóhelyek, köztük az éttermek, mozik, cirkuszok 23 óra utáni működését. Ez nagy csapást mért az éjjeli klubra, amely éppen 23 órakor nyitott. Jutkovics Izsáknak egyébként ekkor már semmi köze nem volt a helyhez (valószínűleg a zsidótörvényekkel kapcsolatos megszorítások miatt), a fogadónak – melyből Kulacs borozó lett – is másik tulajdonosa lett.
És itt érdemes a Kapos utca 2. szám alatti épület történetét kiegészíteni néhány információval a szomszédos, 1913-ban épült 4. számú házról. A két, közös udvarral rendelkező épület szorosan kapcsolódott a Jutkovics családhoz. 1938-ban Izsák felesége, Margaréta (született Lebovics) megvásárolta a 4-es számú házat, amely üzlet-, lakó- és raktárhelyiségekből állt, és így olyan volt, mint a mesebeli kesztyű, amelyben mindenki elfért.
1944-ben a város összes zsidóját, így a Jutkovics családot is a gettóba, majd pedig koncentrációs táborokba vitték. Jutkovics Izsák életben maradt, visszatért Ungvárra, és 1946-ban elérte, hogy az új hatóságok elismerjék felesége, Margaréta örököseként, aki – a hivatalos igazolás szerint – „az auschwitzi koncentrációs táborban halt meg, a gázkamrában történt fulladás következtében”. Így a 4-es számú házat visszakapta Jutkovics Izsák, de a 2-es számú épületet „gazdátlannak” minősítették, vagyis azonnal közösségi tulajdonba került. Hogy mi történt Izsákkal, az nem világos. Talán elköltözött, talán meghalt, így a 4. számú ház hamarosan városi tulajdonba került, és átadták az Ungvári Közétkeztetési Kombinátnak. Mindkét épületben üzletek, irodák, műhelyek nyíltak, az udvarban lévő helyiségekbe lakókat költöztettek.
A Kapos u. 2. (akkoriban a Peremoha – Győzelem utca 2.) kényelmes és központi hely volt. Valószínűleg ezért döntöttek úgy, hogy ott építik meg a város első buszpályaudvarát. Az épületet kijavították, sarokrészét átépítették a váróterem bejáratává.
Nem tudni pontosan, de feltételezzük, hogy az 1950-es évek elejétől a 60-as évek közepéig buszpályaudvar működött ezen a helyen, amikor is az Október 40. évfordulója (ma Szabadság) sugárúton megnyílt az új buszpályaudvar épülete (máig működik).
Talán olvasóink meg tudják mondani, hogy ezután milyen üzletek, műhelyek működtek a két épületben (a 2. és 4. szám alatt). A dokumentumokból csak annyit sikerült megtudnunk, hogy a 4. számú épületben működött a Knédli kávézó. Ezt követően 1989-ben a Prikordonnik (Határőr) Kolhoz mezőgazdasági cége a nagyszőlősi járási Péterfalváról (Petrovo) felajánlotta az Ungvári Végrehajtó Bizottságnak, hogy vásárolja meg a 2. és 4. számú házat, hogy ott szállodát alakítsanak ki étteremmel, kávézóval. Nem tudjuk, hogy ez az elképzelés sikeres volt-e, mert az egyesített házak hamarosan a város volt polgármestere, Szerhij Ratusnyak családjának birtokába kerültek. 2004-ben a házakat lebontották, és a helyükön bevásárlóközpontot építettek. A Foxtrot elektronikai hipermarket ott található, ahol egykor a Moulin Rouge állt.
Tetyana Literáti: Pro Zahid/
Rehó Viktória