A bírság elkerüléséről ittas vezetés esetén
„Egy vagyont kell fizetni manapság, ha az embert ittas vezetésen kapják, ráadásul a jogosítványát is bevonják. Van rá esély, hogy az ember megússza, ha rászállnak a rendőrök?”
– Nem csoda, hogy sokan tartanak a rendőrségtől az ittas vezetés kapcsán. Az elmúlt években ugyancsak drága mulatság lett a volán mögé ülni italozás után.
Legutóbb 2021-ben szigorították az Adminisztratív jogsértési törvénykönyvnek (Кодекс України «Про адміністративні правопорушення» – a továbbiakban: Ajtk.) az ittas vezetést büntetni rendelő 130. cikkelyét. Azóta az első szabálysértésért 17 000 hr bírság jár, a vezetői engedély bevonásával egy évre. Egy éven belüli ismételt jogsértés esetén már 34 000 hr a bírság, és három évre vonják be a jogosítványt, amihez mellékbüntetésként elrendelhetik a jármű térítéses lefoglalását, vagy kiszabhatnak a jogsértőre 10 nap adminisztratív elzárást három év jogosítványbevonással és térítéses járműlefoglalással (vagy e nélkül). Az egy éven belüli harmadik szabálysértésért 51 ezer hr bírság és 10 év jogosítványbevonás jár, a szabálysértő tulajdonát képező közlekedési eszköz elkobzásával vagy 15 nap adminisztratív elzárás 10 év jogosítványbevonással és a gépkocsi elkobzásával.
Nem csoda, ha előfordul, hogy a bírság összege meghaladja a szabálysértésen kapott személy gépkocsijának értékét. Ráadásul a végrehajtók a behajtás sikere érdekében szükség esetén zárolhatják a szabálysértő számláját, ingó és ingatlan vagyonát.
Érthető, ha egyre többen fordulnak ilyenkor ügyvédhez abban a reményben, hogy sikerül elkerülniük a bírságot. Minden járművezetőnek javasolható, hogy az ilyen esetekre mentse el a telefonjában egy tapasztalt ügyvéd telefonszámát.
A közúti ellenőrzéskor, a szabálysértési jegyzőkönyv felvételekor azonban a gépkocsivezetőnek rendszerint egyedül kell „farkasszemet néznie” a rendőrökkel, nem árt tehát, ha maga is tudja, mire kell figyelnie, hogyan tanácsos eljárnia, hogy megragadhassa az esélyt a hatalmas bírság kifizetésének elkerülésére – amennyiben adódik erre lehetőség.
Mindenekelőtt figyeljünk oda, milyen indokkal állította meg a rend őre a járművünket. A rendőrség ugyanis kizárólag meghatározott esetekben jogosult megállítani a közúton haladó gépkocsit. Ezeket az eseteket A Nemzeti Rendőrségről szóló törvény (Закон України «Про Національну поліцію») 35. cikkelye sorolja fel, valamint az a rendelkezés is tartalmazza, amely egyebek mellett a közúti ellenőrzés menetét szabályozza hadiállapot idején («Порядок перевірки документів в осіб, огляду речей, транспортних засобів, багажу та вантажів, службових приміщень та житла громадян при забезпеченні заходів правового режиму воєнного стану», затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 29 грудня 2021 року № 1456 – a továbbiakban: Rendelet).
A Nemzeti Rendőrségről szóló törvény 35. cikkelyének 1. pontja értelmében a rend őrei megállíthatják a járművet, ha a gépkocsivezető megsérti a közlekedési szabályokat; ha a jármű meghibásodásának nyilvánvaló jelei tapasztalhatók; ha a rendőrnek információi vannak arról, hogy a jármű vezetője vagy utasai balesetben, közigazgatási (adminisztratív) szabálysértésben vagy bűncselekményben érintettek, esetleg arról, hogy a jármű közlekedési baleset, közigazgatási szabálysértés vagy bűncselekmény tárgya, netán elkövetésük eszköze lehet; ha a gépjárművet körözik; ha a gépjármű vezetőjét vagy utasait ki kell kérdezni olyan baleset, adminisztratív jogsértés, esetleg bűncselekmény körülményeiről, amelyeknek a tanúi voltak vagy lehettek, stb. A fentebb említett Rendelet alapján az ellenőrző, ki- és beléptető pontokon való áthaladás is olyan indokolt esetnek minősül, amikor a jármű megállítható az úton (lásd a Rendelet 10. pontját!).
Ne feledjük, hogy amikor megállítja a gépkocsit, a rendőrnek kötelessége közölni ennek okát, és hivatkoznia kell a konkrét jogszabályra, amelynek alapján ezt teszi. A rendőr ezután köteles bemutatkozni, közölni a rangját és a tisztségét.
A rend őrének ellenőriznie kell az ittasság jeleit. Ezt a mozgáskoordináció ellenőrzésével, a szempupillák vizsgálatával, a kéz remegésének ellenőrzésével stb. teheti meg. Az ellenőrzés eredményéről tájékoztatnia kell a járművezetőt. Ha a rendőr ezt elmulasztotta, akkor nincs oka felajánlani az ittassági vizsgálat elvégzését, és a gépkocsivezető sem köteles alávetni magát a vizsgálatnak.
A rendőr először köteles felajánlani, hogy a vezető a helyszínen vesse alá magát az ittassági vizsgálatnak. Ha a járművezető ezt elutasítja, a rendőrnek fel kell ajánlania az egészségügyi intézményben elvégzendő vizsgálatot.
Hiba, ha a rendőrség munkatársai nem rögzítették kamerával az ittassági vizsgálat felajánlását, a vizsgálat lefolytatását a helyszínen, vagy – kamera hiányában – nem két tanú jelenlétében tették mindezt.
A helyszíni ittassági vizsgálat után, ha az eredmény meghaladja a 0,2 promilét, a rendőröknek fel kell tenniük a kérdést, hogy egyetért-e a járművezető a vizsgálat eredményével. Ugyanis ha a sofőr nem fogadja el a vizsgálati eredményt, a rendőröknek nincs joguk jegyzőkönyvet felvenni az Ajtk. 130. cikkelye alapján. Amennyiben a járművezető alávetette magát a helyszíni vizsgálatnak, de annak pozitív eredményével nem ért egyet, a rendőröknek fel kell ajánlaniuk az újabb vizsgálatot, ezúttal egészségügyi intézményben.
Az egészségügyi intézményben elvégzett vizsgálat után ismertetni kell a gépkocsivezetővel annak eredményét, majd – ha indokolt – az ennek alapján felvett szabálysértési jegyzőkönyvet. A jegyzőkönyv összeállítása során ismertetni kell az eljárás alá vont polgárral az Ajtk. 268. cikkelyében szereplő jogait.
Ezen lépések bármelyikének elmulasztása a rendőr részéről alapul szolgálhat utóbb az eljárás megszüntetéséhez a bíró által. Ezért a járművezetőnek érdemes követelni, hogy az eljárással kapcsolatos észrevételeit, kifogásait feltüntessék a jegyzőkönyvben, illetve gondoskodni róla, hogy az eljárásnak legyenek tanúi.
hk