„Áldott, aki művel, másnak, nem magának”
KMTF – idén 114-en kaptak oklevelet a 6-10 szemeszteres képzésekben
Tanévzáró tanácsülés keretében tartott diplomaosztó ünnepséget a Kárpátaljai Magyar
Tanárképző Főiskola (KMTF) július 19-én Beregszászban. Kárpátalja egyetlen önálló magyar felsőoktatási intézményében a különböző képzési formákban 720 hallgató zárta az idei tanévet. A KMTF nappali képzésein eddig összesen 138 végzős kapott diplomát, közülük 61 múlt szombaton.
Az 1996-ban bejegyzett magyar főiskola először adott ki diplomát az óvodapedagógia szakon (13 fő), másodszor a történelem–földrajz (10), harmadszor az angol–földrajz (8) és az angol–történelem (10) , negyedszer a tanítói szakon (20).
Ugyancsak először vehették át okleveleiket azon hallgatók, akik a főiskola bázisán 1999-től a kertészmérnöki, 2000-től a gazdálkodási speciális képzési formában vettek részt. A kertészmérnökök és közgazdászok Beregszászban szerzett tudását a magyarországi Szent István Egyetem (SZIE), illetve a Nyíregyházi Főiskola főiskolai szintű oklevéllel ismerte el. Ugyancsak átvették okleveleiket a KMTF-en folyó alapfokú számítástechnikai, ECDL, valamint angol alap- és középfokú tanfolyamok végzősei.
– A tudás ünnepét méltatjuk ma, amikor számos képzési formában 216 hallgató jut különböző szintű oklevélhez – mondta ünnepi beszédében dr. Soós Kálmán, a KMTF rektora. – Kezdetben kevesen hitték, ma azonban tény, hogy amikor a Kárpátaljai Magyar Tanárképző Főiskola oktatásra feljogosító licenziót kapott, a régióban történelmet kezdett írni. Azóta nem múlt el úgy tanév, hogy intézményünk ne ért volna újabb és újabb történeti mérföldkőhöz. Ma azt jelenthetem be, hogy az Ukrán Állami Akkreditációs Bizottság július 15-én akkreditálta a négy éve indított óvodapedagógia szakot. Ezzel valamennyi, a főiskolán működő szak államilag elismertté vált.
Dr. Soós Kálmán jelzésértékűnek nevezte, hogy a főiskolán végzett pedagógusok zöme Kárpátalja magyar tannyelvű iskoláiban dolgozik, hogy a frissen végzettek közül harmincan már az elmúlt tanévben is tanítottak, hatan közülük a szórványvidéken vállalva munkát.
– Óriási erőfeszítések árán bár, de a KMTF egyre nagyobb szerepet játszik a kárpátaljai magyar értelmiség képzésében, szülőföldön való megtartásában, a magyar közösségek túlélési esélyeinek növelésében. Hinni és bízni szeretnék abban, hogy végzőseink e nemes munkában partnerek lesznek és komoly hajtóerőt jelentenek majd, nem feledve a főiskola küldetését – hangsúlyozta a rektor.
A Szent István Egyetem (SZIE) Kertészettudományi Kara nevében Halász Katalin docens, a SZIE kihelyezett tagozatának vezetője köszöntötte a frissen végzett kertészmérnököket. „Az általunk kiadott húsz angol–magyar nyelvű diploma Európa-szerte érvényes. Célunk olyan szakembereket adni ennek a térségnek, akik itthon maradnak, és virágzó kertészetet hoznak létre Kárpátalján” – fogalmazott.
A Nyíregyházi Főiskola nevében dr. Galló Miklós általános rektorhelyettes kívánt sok sikert a friss pályakezdőknek az előttük álló élethez és szakmai pályához. A boldoguláshoz elsősorban nem anyagi javakra, sokkal inkább szellemi tőkére, józan észre, naprakész tudásra van szükség – hangsúlyozta.
Tóth István, a Határon Túli Magyarok Hivatala osztályvezetője elismerését fejezte ki a főiskola vezetőinek és tanári karának az intézmény folyamatos működtetésével, képzéseinek állami akkreditálásával kapcsolatban, végül sok sikert kívánt értékteremtő munkájukhoz.
– Ahová Önök ma kikerülnek, az a kárpátaljai magyar közösség. Ez a mi kertünk, amit művelni kell. Önök mostanra nyilván eldöntötték, milyen emberek kívánnak lenni: olyanok, akik elveszik, amit el lehet, és elfutnak, akik elől el kell; vagy olyanok, akik energiáikat a mi, kárpátaljai magyar kertünk művelésébe fektetik. Nehéz munka, de kívánom, legyen elég erejük ahhoz, hogy tündérkertté válhassanak a „magyar ugar” itteni maradványai – fogalmazott ünnepi beszédében Kovács Miklós, a Kárpátaljai Magyar Kulturális Szövetség elnöke.
A megjelentek előtt felolvasták Vaszil Kremeny oktatási miniszter köszöntő levelét. Üdvözölte a végzősöket Varga Levente magyar konzul, Erdélyi Károly, a beregszászi járási tanács elnöke, Lengyel László, a beregszászi járási tanügyi osztály vezetője, Margitics Xénia megyei tanácsi képviselő.
A végzős diákok nevében Péter Tünde, Káli Edina és Dancs P. Karolina búcsúzott a főiskola tanáraitól.
– A főiskola életének elmúlt tíz esztendejét a folyamatos bizonytalanság jellemezte. Ennek ellenére valamennyi tanár, diák, szülő egyaránt kitartóan dolgozott, tanult, hitt és bízott abban, hogy lesz főiskola, lesz értékálló tudás, kenyeret jelentő oklevél. Köszönetet mondok mindazoknak, akik mellettünk álltak és segítették munkánkat – mondta zárszavában dr. Orosz Ildikó, a KMTF elnöke.
Végezetül Gulácsy Lajos, a Kárpátaljai Református Egyházkerület nyugalmazott püspöke mondott áldást.
A diplomaosztó ünnepséget megtisztelte jelenlétével dr. Szabó Géza, a Nyíregyházi Főiskola főtitkára, Horkay László, a Kárpátaljai Református Egyházkerület püspöke, Bendász Dániel esperes a görög katolikus, Bohán Béla beregszászi plébános a római katolikus egyház képviseletében, Bakancsos László és Bartha Ferenc megyei tanácsi képviselők, Mester András, a KMKSZ ISZ elnöke, Popovics Béla, a KMCSSZ elnöke, Katona Béla, a KMSZSZ elnöke.
Popovics Zsuzsanna