Elültették az Összetartozás Fáját Ferencvárosban
A Nemzeti Összetartozás Napja alkalmából Budapest IX. kerüeltében, Ferencvárosban elültették az Összetartozás Fáját a testvérvárosok – Felvidékről Királyhelmec, Délvidékről Magyarkanizsa Község, Kárpátaljáról Beregszász, Erdélyből Sepsiszentgyörgy – részvételével június 6-án, pénteken.
A Bakáts téren 10 kárpát-medencei magyar népdal – Csík, Baranya, Pest, Bácska, Zala, Veszprém, Csongrád és Tolna vidékéről – hangzott el a mintegy 250 fős, ferencvárosi és a testvérvárosi diákok közös kórusának előadásában. Az emléknap alkalmából adták át a Magyar nyelvért díjakat is.
Az „Elválaszthattak, de szét nem választhatnak” mottó szellemiségében zajlott a nemzeti összetartozás napja alkalmából szervezett megemlékezés Ferencvárosban. Bácskai János polgármester beszédében hangsúlyozta: „Nem feledjük, hogy a nemzeti emlékezés a magyarság jövője iránti felelősség felismerése mellett mindig lehetőséget ad arra is, hogy a nemzet megújuljon. A nemzeti összetartozás ereje egyre nő, és ez az erő nemcsak a mai napon, hanem az év minden napján számos helyzeten átsegíti a magyarságot, hogy büszke lehessen magára.”
A beszéd után került átadásra a Magyar nyelvért díj, melyet 2013-ban alapított Ferencváros képviselő-testülete és azon, a testvérvárosokban élő végzős diákoknak adományozzák, akik általános iskolai tanulmányaik során kimagasló eredményt értek el a magyar nyelv tanulásában és művelésében, valamint tanulmányaikat magyar tannyelvű gimnáziumban vagy középiskolában kívánják folytatni.
Beregszászból a Magyar nyelvért Karádi László-díjat Kacsur Annamária, Királyhelmecről a Magyar nyelvért Hajdók Géza-díjat Bók Viktória, Magyarkanizsáról a Magyar nyelvért dr. Papp György-díjat Somogyi Anett és Sepsiszentgyörgyről a Magyar nyelvért Barabás Samu-díjat Fazakas Réka vehette át.
A díjak átadását követően a testvérvárosokból hozott termőföldbe került elültetésre és megáldásra az Összetartozás Fája a Bakáts téri Assisi Szent Ferenc plébániatemplom kertjében. A dél-nyírségi erdős puszták kincsét az Alföld legnagyobb összefüggő erdejéből, a gúti erdőből származó fehérakác-csemetét Tasó László országgyűlési képviselő, Nyíradony polgármestere ajándékozta Ferencvárosnak. Tasó László beszédében elmondta, hogy számára különleges élmény az ország keleti határa mellől, Hajdú-Biharból, Nyíradony városából részt venni egy jelentős eseményen, ahol a szétszakított magyar nemzet részeiből érkezők hitet tesznek összetartozásuk mellett. Emlékeztetett: „1920. június 4-e, a trianoni diktátum napjának eseménye, mindmáig példátlan gaztett Európa és a világ történelmében. Példátlan, hogy van egy ország egy kontinens közepében, amelyik csak korábbi önmagával határos.”
Bácskai János polgármester megerősítette: „Bízunk abban, hogy a megemlékezés minden résztvevőnek erőt ad magyarságunk, együvé tartozásunk megéléséhez, az elszakított nemzetrészünk, testvéreink iránti felelősség és a nemzeti összetartozásba vetett hit erősítéséhez.”
(orientpress.hu/Kárpátalja)