„Mese, mese, mátka…”
Mesemondó verseny Sárosorosziban
Tizenhetedszer szervezte meg április 21-én a KMKSZ Beregszászi Középszintű Szervezete a Sárosoroszi Alapszervezettel, illetve a KMPSZ-szel közösen, Magyarország Beregszászi Konzulátusának támogatásával a Sárosoroszi Oktatási-Nevelési Komplexum épületében az általános iskolás tanulók népmesemondó versenyét „Mese, mese, mátka…” címmel. A versenyre ezúttal Csonkapapiból, Gátról, Benéből, Beregdédából és Sárosorosziból érkeztek versenyzők, összesen húszan.
A verseny kezdetén a helyi könyvtáros, Gáti Georgina vezette Hangraforgó gyermekegyüttes elénekelte Sütő Kálmán Útravaló című megzenésített versét, illetve ismert népdalokat adott elő.
A rendezvény főszervezőjeként köszöntötte a mesemondókat, az őket elkísérő szülőket és felkészítő tanárokat, valamint a megjelent érdeklődőket Hiába András, a KMKSZ Sárosoroszi Alapszervezetének elnöke, aki bemutatta a meghívott vendégeket, valamint a zsűritagokat: Hnatik-Riskó Mártát, Kovács Erzsébetet, Kovácsné Marton Erzsébetet és Bábel Zsuzsannát.
Békésyné dr. Lukács Angéla beregszászi magyar konzul köszöntőbeszédében elmondta: „Bízom benne, hogy a versenyzők elvarázsolnak minket és elvisznek egy olyan világba, ahol minden szép és minden jó, (…) s a jó mindig elnyeri méltó jutalmát.” A konzul asszony biztatva a versenyzőket kijelentette, végig azért fog szurkolni, hogy mindenki úgy tudja majd elmondani a mesét, ahogy azt otthon eltervezte.
Az egybegyűlteket köszöntötte még Rácz István helyi római katolikus plébános, aki a Jóisten áldását kérte minden jelenlévőre. A társszervező Sin József, a KMKSZ Beregszászi Középszintű Szervezetének, valamint a Beregszászi Járási Tanácsnak az elnöke úgy fogalmazott, hogy aki elment a mesemondó versenyre, legyen az kicsi vagy nagy, az hisz a jóságnak és az igazságnak a győzelmében. A mesék kapcsán hangsúlyozta: „Rendkívül fontos, hogy már kicsi korban megkezdődjön az emberben annak a hitnek a meggyökeresedése, hogy nem szabad az első nehézségnél feladni, kitartónak kell lenni, és mindig hinni kell abban, amit a mese hirdet, hogy az igaz ember és az igaz ügy mindig győzedelmeskedni fog…”
Sebi Attila, a házigazda intézmény igazgatója örömmel beszélt arról, hogy a mesemondó versenyt 2001-től minden évben meg tudták szervezni Sárosorosziban. A résztvevők számára pedig azt kívánta, hogy helyezéstől függetlenül mindannyian nagyon szép élményekkel térjenek haza.
A köszöntő beszédeket követően megtörtént a sorsolás, majd a kihúzott sorszámok alapján, egymás után léptek a közönség elé a mesemondó gyerekek. A zsűrinek ezúttal nem volt könnyű dolga. Az értékelési szempontokról Hnatik-Riskó Márta zsűrielnök, a Beregszászi Bethlen Gábor Magyar Gimnázium magyartanára tudósítónknak elmondta: „A mese olyan varázslatos műfaj, amelynek az előadását millióféleképpen meg lehet oldani. Egy a fő cél: a hallgatóság legyen elbűvölve, kerekedjen ki a szemük és maradjon tátva a szájuk. A gyerekek ezt mindenféle módon próbálták elérni. Mi azt értékeltük, ha élő, eleven volt a mesének az előadása, nem olyan, mint egy iskolai tartalommondás. A mesemondás akkor jó, ha van íze, sava-borsa, de ne legyen túljátszva, mert a mesemondás és a színjátszás két különböző műfaj.”
A húsz mese meghallgatása után a zsűri visszavonult, hogy meghozhassa döntését, ezalatt a sárosoroszi Búbos Kemence Civil Szervezet ügyes kezű asszonyai egy menzapartin látták vendégül a mesemondókat és kísérőiket.
Végül kihirdették az eredményt. Az 1–4. osztályosok korcsoportjában a Benéből érkezett Béres Dominik (felkészítője Béres Anna) végzett az első helyen, a második a beregdédai Popovics Mirella, a harmadik pedig Barta Melánia lett, ugyancsak Beregdédából, mindkettőjük felkészítő tanára Simon Mónika. A konzulátus különdíját Hiába András, a KMKSZ különdíját pedig Brekócki Dóra kapta, ők mindketten a Sárosoroszi Általános Iskola tanulói, felkészítő tanáruk pedig Tóth Ilona.
A második korcsoportban (5–9. oszt.) a beregdédai Kulikovszki Alexandrát (felkészítő tanára Simon Mónika) látta a legjobbnak a zsűri. A második helyen Bodnár Gréta (Sárosoroszi, felkészítő tanára Kovács Erzsébet), a harmadikon pedig a benei Bihari Liliána (Bihari Rita tanítványa) végzett. Ebben a csoportban különdíjas lett Buda Mózes Sárosorosziból, akit Kovács Erzsébet készített fel.
Magyarország Beregszászi Konzulátusának, a KMKSZ-nek és a KMPSZ-nek, valamint a helyi szervezőknek köszönhetően a mesemondók közül senki nem ment haza üres kézzel, és az ajándékok mellett fontos tapasztalatokat is szereztek, ami fontos része a jövőre történő felkészülésüknek.
bzs