Zenei-Képzőművészeti Tábor Tiszapéterfalván
Már harmadik éve megszervezik a gyerekek körében a klasszikus zenét népszerűsítő Zenevarázslat tábort Tiszapéterfalván, az ottani református líceum területén. A Zenevarázslat program megálmodója Várnagy Andrea zongoraművésznő, aki amellett, hogy a világ számos pontján koncertezett, zenei munkássága egyik céljának tekinti, hogy a fiatalokhoz közel vigye a klasszikus zenét. Emellett kiemelten fontosnak tartja, hogy egyre nagyobb kedvet ébresszen a zongorát tanulókban a négykezes zongorázás iránt.
Július 15–21. között százhúsz zenét tanuló, főleg kárpátaljai gyermek vett részt a táborban, de idén érkeztek gyerekek és kísérők Erdélyből, a Vajdaságból és az anyaországból is. Az erdélyiek között Böjte Csaba ferences szerzetes árvaházaiból egy egész busszal jöttek olyanok, akik klasszikus zenét tanulnak.
Várnagy Andrea zongoraművész a tábor negyedik napján tudósítónknak elmondta: „Nagyon nagy öröm, hogy évente egyre több ember kapcsolódik be a lebonyolításba, a zenei élet kiválóságait nyerjük meg, hogy eljöjjenek Kárpátaljára, megismerjék a kárpátaljai zenei életet, és aztán együtt dolgozzanak velünk ebben a mozgalomban. Örömmel tapasztalom, hogy aki egyszer eljön, az itt is hagyja a szívét. Ez a család így folyamatosan bővül” – mondta el lapunknak a tábor megálmodója. A komolyzenei táborról e-mailben értesítettek minden Kárpát-medencei zeneiskolát, ezzel magyarázható, hogy más régiókból, országokból is eljuthattak gyerekek Tiszapéterfalvára. Várnagy Andrea a zenei körökben jól csengő nevű segítői ellenére is hangsúlyozta, nem egy zenei elitképző tábort akartak létrehozni, így inkább egy tömegsporttáborhoz lehetne hasonlítani a péterfalvait, ahol kiegészítésként a tánccal, a képzőművészetekkel és az irodalommal is ismerkedhetnek a gyerekek. A legfőbb cél, hogy a felnövekvő nemzedék lelkéhez közel kerüljön a klasszikus zene és rácsodálkozhassanak annak szépségére.
Várnagy Andrea művésznő a tábor létrejöttével kapcsolatban elmondta, hogy 2011-ben a Liszt-koncerttel nagyon sokat turnézott vidékünkön, ő akkor „hagyta itt a szívét”. Azóta is sokat jön Kárpátaljára. Sokat számít ebben Engi Erikának, a Tiszapéterfalvai Művészeti Iskola zongoratanárának jelenléte, akivel jó barátnők, ő a tábor szervezésének itteni motorja.
A táborban napi két zenei foglalkozáson vesz részt minden gyerek, ezenkívül van táncoktatás és vannak képzőművészeti foglalkozások is, irodalmi és zenetörténeti előadások, és minden napot koncerttel zárnak. Az első este Várnagy Andrea lányával, Farkas Lilivel adott négykezes koncertet, majd másnap este a Kormorán együttes koncertezett a táborban, akik eddig mind a három évben ellátogattak Tiszapéterfalvára, amióta van Zenevarázslat tábor. Az azt követő estéken a részt vevő gyerekek és tanáraik mutatták be tudásukat. Július 20-án pedig ünnepi zárókoncerttel ért véget a tábor programja.
Borszéki Molnár Dalma, a tábor magyarországi szervezője, az Együtt Mindannyiunkért Alapítvány elnöke hangsúlyozta, hogy a zenei táborban ismert művészek segítik Várnagy Andrea munkáját. A táborban van fúvós-, vonós- és zongorarészleg. Várnagy Andrea és Farkas Lili mellett Echardt Gábor Liszt Ferenc-díjas zongoraművész foglalkozik a zongoristákkal, Horn András klarinétművész és Lakatos György Liszt Ferenc-díjas fagottművész a fúvósokkal, Lesták Bedő Eszter hegedűművész pedig a vonósokat dirigálja, nagy segítséget jelent az is, hogy sok kárpátaljai zenetanár csatlakozott hozzájuk.
A zenei foglalkozások mellett táncot tanultak a gyerekek a felújított művelődési házban, illetve kirándulásokon ismerkedtek Kárpátalja nevezetességeivel. Irodalmi és zenetörténeti előadásokkal is igyekeztek bővíteni a részt vevő fiatalok tudását, Gáspár Ferenc író, csatlakozva a táborhoz, több előadást is tartott. Echardt Gábor zeneakadémiai tanár pedig a gyerekeket szokatlan mértékben lekötő, interaktív zenetörténeti előadások keretében mutatta be a legnagyobb magyar zeneszerzőink életművét. Ottjártunkkor például Liszt Ferencről tartott előadást, elmondta, hogy számára lelki töltekezés az, amit a gyerekektől kap a táborban. Echardt Gábor szerint ahhoz képest, hogy milyen mostoha körülmények között dolgoznak nálunk a zenepedagógusok, zenei téren meglepően igényesek, érzékenyek. „Nyilván a hangszerek minősége bizonyos mértékben korlátozza őket, de elmondhatom, hogy vannak itt egészen kiemelkedő tehetségek. Elképzelhetőnek tartom, hogy húsz év múlva büszke lesz Kárpátalja a nevükre” – hangsúlyozta Echardt Gábor zongoraművész.
Fülöpné Kiss Ibolya szürtei zongoratanár tudósítónknak elmondta: „Nagy élmény számunkra ez a tábor, azért is, mert magyarországi kollégákkal tudunk kapcsolatot teremteni, képet kapunk arról, hogy ők hogyan dolgoznak, és a gyerekek számára is élmény a tábor, ahol sokat tanulhatnak is.”
Engi Himinecz Erika zenepedagógus, a Tiszapéterfelvai Művészeti Iskola zongoratanszakának vezetője, a tábor egyik főszervezője, akinek munkásságát idén Bonis Bona-díjjal ismerték el, tudósítónknak elmondta: „Nagy álmom volt a péterfalvai népzenei táborhoz hasonlóan egy komolyzenei tábor létrehozása. Ez akkor lett reálisan megvalósítható feladat, amikor találkoztam Várnagy Andreáékkal, akik elmondták, hogy ők is ebben gondolkodnak, de nem tudják, hogy a helyszín hol legyen. Ismertem a körülményeket, tudtam, hogy a megyében sok-sok zeneiskola van, azon belül sok magyar anyanyelvű gyermek, de ez nem feltétel: mind a három táborban voltak ukrán gyerekek is Ungvártól Aknaszlatináig. Már az első táborba száznál többen jelentkeztek, ami igazolta, hogy van rá igény. Helyszínnek a Tiszapéterfalvai Református Líceumot választottuk, hisz ez egy zárt terület, és egy helyen van az étkezés, a szállás és egyéb lehetőségek. Ölelő karokra találtunk a házigazda oldaláról, Seres János esperes úr mindenben segíti a tábort, amiért nagyon hálásak vagyunk neki.
Badó Zsolt