Nagy László: Egyedül
Jaj április, te április,
ló-lábak, tüzek, trombiták,
szalagok, buja tekervények,
virulnak taknyos kis remények,
a hóhérnak is nyit virág.
Jaj április, te április,
szívemen ez a marok hó,
mintha csöngetne valaki,
nyitom – üres a folyosó,
megcsaltad lélegzetemet,
nem vagy te test, csak képzelet,
csontod a fény, húsod az álom,
ó, halhatatlan rosszaságom!
Nagy László nem járat áprilist velünk.
Jól ismerjük e hónapot: zsenge, friss és kissé taknyos. Nem először láttuk, szagoltuk, éreztük. Még szipogunk, ám csak orrfúvás után lélegezhetünk fel, végre-valahára megérkezett a tüdő- és tudattágító idő.
Igazi tavaszköszöntő vers, mi meg kietlen hónapokon vagyunk túl. Rügyek robbannak, virágok fakadnak, vizek áradnak. És bizony, a „hóhérnak is nyit virág”.
Nagy László e sora mindent elmond az újrakezdés szent kegyelméről. Még a gyűlölt, lenézett hóhérnak is… „Hát akkor nekünk is!”– visszhangozza a profánul szent egónk. Van ebben a sorban egy kis villoni íz, frank csintalanság, hisz a remény is ugyanilyen pajkos és csintalan, lólábakon trappol elénk, tüzet és jövőt ígér – aztán elvágtat a messzeségbe. Nélkülünk.
Mert ott maradt szívünkön a marok hó, hibernált múltunk, bespájzolt érzelmeink.
Lehet, hogy a tavasz a legnagyobb szemfényvesztő, kicsal és megcsal, ahogy a kedves teste is inkább álom, mint hús, de fáj rá a fogunk. Nagyon fáj. Azért is érezzük ennyire egyedül magunkat az évszakok határán, hisz a határon bármi megtörténhet.
Lehet, hogy csak egy tavaszi hangulatra írt szerelmes versecskéről van szó, de benne van minden télen elvermelt érzelem, benne van minden féltve őrzött vágy. És a remény, hogy a tavasz kiolvasztja ezeket. Sokat ígér a tavasz, de csak óvatos duhajként kokettáljunk vele, mert ha a költő nem is, az április még bolondját járathatja velünk. Készüljünk fel a reményre!
Pataki Tamás