Új megállapodástervezet az USA-tól az ásványi kincsekről: Kijev szerint rablás

2025. április 2., 11:38 , 1255. szám

Március 27-én a Bloomberg és a Financial Times (FT) közzétette az Ukrajna és az Egyesült Államok közötti ásványianyag-megállapodás új tervezetét, amelyet az amerikai hatóságok március 23-án adtak át Kijevnek – jelentette a meduza.io.

Az 58 oldalas dokumentum egyebek mellett rögzíti, hogy a megállapodás Ukrajna egész területén, minden természeti erőforrásra vonatkozna, beleértve a kőolajat és a földgázt is.

Az Egyesült Államok felhatalmazást kapna a természeti erőforrások kiaknázásához kapcsolódó infrastrukturális beruházások felügyeletére, beleértve az utakat és vasutakat, a kikötőket, bányákat és a feldolgozó üzemeket.

A nyereséget egy speciális befektetési alapba utalják át, amely a bevételt elosztja a két ország között. Az USA az alaphoz való hozzájárulásának tekinti az Oroszország teljes körű inváziójának 2022. februári kezdete után Ukrajnának nyújtott „anyagi és pénzügyi juttatásokat”.

Ukrajnának minden új természeti erőforrás- és infrastrukturális projektből származó bevétele 50%-át be kell fizetnie az alapba. Az Egyesült Államok jogosult lesz az összes nyereségre, plusz évi 4%-ra, amíg az amerikai befektetések meg nem térülnek.

A befektetési alapot az Egyesült Államok Nemzetközi Pénzügyi Társasága (DFC) felügyeli majd. Az ellenőrzést egy felügyelő bizottságon keresztül gyakorolnák, amelynek öt tagjából a DFC hármat, Ukrajna pedig kettőt nevezhet ki.

Az USA elsőbbségi jogot szerez az infrastrukturális projektekre. Ukrajnának „a lehető legkorábban” megfontolásra minden projektet be kell nyújtania az alapnak, és a DFC figyelemmel kíséri az összes finanszírozott programot.

Az amerikai kormánynak elsőbbségi joga lesz fémeket, ásványokat, olajat és gázt vásárolni Ukrajnától kereskedelmi áron, függetlenül attól, hogy az alap finanszírozza-e a projektet. Az Egyesült Államok vétójoggal fog rendelkezni az erőforrások más országoknak történő értékesítését illetően.

A megállapodás, amelynek nincs időkerete, megtiltaná Kijevnek, hogy kulcsfontosságú ásványokat adjon el olyan országoknak, amelyek az Egyesült Államok „stratégiai versenytársai”.

Az új projektben az USA semmilyen biztonsági garanciát nem ajánl Kijevnek – mutat rá az FT.

Scott Bessent amerikai pénzügyminiszter március 26-án kijelentette, hogy Ukrajna már e héten, azaz március 31. és április 6. között aláírhatja a megállapodást. Három névtelenül nyilatkozó ukrán tisztviselő viszont azt mondta az FT-nek, hogy ez aligha fog megtörténni a jelzett időben. Egy további meg nem nevezett ukrán tisztviselő kijelentette az FT-nek, hogy az amerikai ajánlat „tisztességtelen”, egy másik pedig azt mondta, hogy „rablás”.

Magas rangú ukrán tisztviselők szerint az Egyesült Államok javaslata alááshatja Ukrajna szuverenitását, és növelheti az ország függőségét Washingtontól.

Az Egyesült Államok által elkészített megállapodástervezet szövege „részletes tanulmányozást” igényel, a feltételek „folyamatosan változnak” a tárgyalások során – vázolta a helyzetet Volodimir Zelenszkij ukrán elnök március 27-i párizsi sajtótájékoztatóján. Szerinte „korai még a megállapodásról beszélni, amelynek tervezete sokszor változott”.

„De nem szeretném, ha az Egyesült Államok úgy érezné, hogy Ukrajna egészében ellenzi ezt. Mindig is pozitív jelzéseket küldtünk, az Egyesült Államokkal való együttműködés mellett vagyunk, nem akarunk olyan jelzéseket küldeni, amelyek arra ösztönöznék az Egyesült Államokat, hogy állítsa le az Ukrajnának nyújtott segélyeket vagy hagyja abba a hírszerzési információk megosztását” – mondta Zelenszkij.

Másnap, március 28-án – ugyancsak sajtótájékoztatón, amelyről a Jevropejszka Pravda számolt be – Ukrajna elnöke kijelentette, országa nem fogja aláírni a dokumentumot, ha az veszélyezteti csatlakozását az Európai Unióhoz.

Zelenszkij kitartott amellett is, hogy Ukrajna a megállapodás részeként nem hajlandó adósságként elismerni az utóbbi években nyújtott amerikai segítséget. Egyúttal világossá tette, hogy Ukrajna kész megtéríteni az Egyesült Államoknak a jövőbeni segélyeket, ha a Trump-kormány úgy dönt, hogy folytatja a támogatást.

Mint ismeretes, Ukrajna és az Egyesült Államok a két ország elnökeinek február 28-i washingtoni találkozóján készült aláírni az ásványi kincsekről szóló keretmegállapodást, ám Donald Trump amerikai elnök, J. D. Vance alelnök és Volodimir Zelenszkij ukrán államfő nyilvános vitája miatt a ceremóniát lemondták, az ukrán elnök a tervezettnél korábban hagyta el a Fehér Házat.

(pszv/meduza.io/eurointegration.com.ua)