A mesterséges intelligencia társadalmi hatásairól tartott előadást Székely Levente a Rákóczi-főiskolán
Székely Levente ifjúságkutató tartott előadást április 9-én a II. Rákóczi Ferenc Kárpátaljai Magyar Főiskola Apáczai Csere János Könyvtárának olvasótermében. Előadása során a mesterséges intelligencia társadalmi hatásairól adott átfogó képet. A rendezvény a Kölcsey Ferenc Szakkollégium szervezésében, a Mathias Corvinus Collegium (MCC) közreműködésével jött létre.
A rendezvény kezdetén a Kölcsey Ferenc Szakkollégium igazgatója, Molnár Ferenc köszöntötte a részt vevő hallgatókat s minden érdeklődőt. Az igazgató aláhúzta, hogy a mesterséges intelligencia ma már nem a jövő technológiája, hanem a mindennapjaink része, hiszen egyre több területen találkozunk vele, s észrevétlenül is beépül a mindennapi életünkbe.
Köszöntője után Molnár Ferenc átadta a szót az előadónak, Székely Levente szociológusnak, ifjúságkutatónak, az MCC Társadalom- és Történelemtudományi Iskola Szociológiai Műhelye és az Ifjúságkutató Intézet vezetőjének.
Székely Levente informatív előadásában kiemelte, hogy egyre több területen érezteti hatását a mesterséges intelligencia (MI) – még akkor is, ha ezt nem mindig vesszük észre. Az előadó rámutatott: az MI hatóköre rendkívül széles és jelenleg még nehezen átlátható. Olyan mindennapi eszközök működnek az MI segítségével, mint a keresőmotorok vagy az ajánlórendszerek, amelyeket streaming platformokon, webshopokban vagy közösségi oldalakon használunk. Ezek a technológiák sokszor szinte észrevétlenek maradnak, mégis jelentősen befolyásolják döntéseinket, ízlésünket, tájékozódásunkat.
Az előadás második része a digitális kommunikáció új korszakát emelte ki. A generatív nyelvi modellek – mint amilyen a ChatGPT is – és a deepfake-technológiák a digitális tér látványos átalakulását hozták el. Ezek a fejlesztések lehetővé teszik új tartalmak automatikus létrehozását, de etikai kérdéseket is felvetnek, például a félretájékoztatás vagy a manipuláció lehetősége miatt.
Nemzetközi példákon keresztül is érzékeltette Székely Levente, mekkora népszerűségnek örvend az MI. Amszterdamban például megnyílt a világ első olyan galériája, ahol kizárólag algoritmusok által létrehozott műveket állítanak ki. A zene világában is forradalmi változások zajlanak: már zenei képzettség nélkül is lehetőség van zeneszerzésre olyan alkalmazásokkal, mint a Boomy vagy a BandLab SongStarter. Közben Genfben robotok tartottak sajtótájékoztatót, ahol kijelentették, hogy „nem kívánják kiirtani az emberiséget”. Japánban pedig az Oszakai Egyetemen gondolatolvasó MI-megoldáson dolgoznak.
Az előadó kitért arra is, hogy a mesterséges intelligencia jelenségének milyen hatásai érezhetők a felsőoktatásban napjainkban.
A sokak érdeklődését felkeltő előadás után számos kérdést intéztek Székely Leventéhez, melyek kapcsán mindenki kifejthette véleményét a jelenségről.
A szakkollégiumi keretek között megtartott előadás egyszerre volt gondolatébresztő és figyelemfelhívó, s az elhangzottak alapján egyértelműen megállapítható: az MI nem a távoli jövő, hanem már most is a jelenünk része – hol láthatatlanul, hol meglepően látványosan.
Lőrinc Ingrid