Áprily Lajos: Tavasz a házsongárdi temetőben
Apáczai Csere Jánosné, Aletta van der Maet emlékének
A tavasz jött a parttalan időben
s megállt a házsongárdi temetőben.
Én tört kövön és porladó kereszten
Aletta van der Maet nevét kerestem.
Tudtam, hogy itt ringatja rég az álom,
s tudtam, elmúlt nevét már nem találom.
De a vasárnap délutáni csendben
nagyon dalolt a név zenéje bennem.
S amíg dalolt, a századokba néztem
s a holt professzor szellemét idéztem,
akinek egyszer meleg lett a vére
Aletta van der Maet meleg nevére.
Ha jött a harcok lázadó sötétje,
fénnyel dalolt a név, hogy féltve védje.
S a dallamot karral kisérve halkan,
napsugaras nyugat dalolt a dalban,
hol a sötétség tenger-árja ellen
ragyogó gátat épített a szellem.
Aletta van der Maet nevét susogta,
mikor a béke bús szemét lefogta.
S mikor a hálátlan világ temette,
Aletta búja jajgatott felette,
míg dörgő fenséggel búgott le rája
a kálvinista templom orgonája.
Aztán a dal visszhangját vesztve, félve
belenémult a hervadásba, télbe.
Gyámoltalan nő – szól a régi fáma –
urát keresve, sírba ment utána…
A fényben, fenn a házsongárdi csendben
tovább dalolt a név zenéje bennem.
S nagyon szeretném, hogyha volna könnyem,
egyetlen könny, hogy azt a dallamot
Aletta van der Maet-nak megköszönjem.
Ha jól emlékszem, először Darvas Iván előadásában hallottam ezt a verset, s nyomban lenyűgözött. Később Lukács Sándor tolmácsolásában is meghallgattam. Gyermekkoromban szerettem a Magyar Televízió Vers mindenkinek című műsorát. Nem mondom, hogy mindegyik elhangzott vers megfogott, de voltak olyanok, amelyeket kívülről megtanultam. Nem értettem, hogy nekünk a beregszászi magyar iskolában ezeket miért nem tanítják. Áprily Lajos versét már korábban is elolvastam, de az más, egy értő előadásnak sajátos hangulata van. Többször meghallgattam, más színészek előadásában is; aki hallotta, sosem felejti el ezt a verset. Nekem is ott ragadt a fejemben, egyszer oroszórán jött elő, kipenderült elmém belső színpadára, a dallama lassan elbódított, már ott jártom Kolozsvárott, a tavasszal teli ódon temetőben. Már éppen megszólítottam volna az Apáczai Csere János sírjánál álló sudár termetű hölgyet, amikor a tanár pálcájának suhintása visszarángatott a kárpátaljai kisváros kommunista valóságába.
Sosem feledtem el ezt a verset. Akkor már két csatornája volt a Magyar TV-nek, amikor egy dokumentumfilmet adtak a Házsongárdi temetőről. Ha csak a képernyő előtt ülve is, ekkor végigjárhattam a nemzeti emlékhelynek számító temetőt. Sok nagyszerű ember alussza itt örök álmát, nem csak a híres tudós és a versben megénekelt asszonya. Olyan neveket olvashatunk az ódon sírköveken, mint Szenczi Molnár Albert reformátor, Brassai Sámuel nyelvész-polihisztor, Jósika Miklós író, Dsida Jenő költő, Kós Károly építész, Mikó Imre politikus. A temetőt 1585-ben nyitották meg, ma is olyan hangulatot áraszt, mintha ott megállt volna az idő.
Úgy hozta a sors, hogy először 2012 nyarán jutottam el Erdélybe, Kolozsvárra is, de akkor nem volt idő megnézni a temetőt. Aztán 2019-ben, a Magyar Múzsa irodalmi csapatával ide is eljutottam. Megkerestem mindazon nagyjaink sírját, akikét sok évvel korábban abban a bizonyos dokumentumfilmben láttam. Ekkor már történészként is szemlélődtem, de még ott élt bennem a mindent tudni akaró kiskamasz. Darvas Iván, aki egykor a híres verset szavalta, maga is örök álmát alussza már egy másik temetőben, de lelki füleimben ott csengett hangja, amikor megálltam Apáczai sírjánál és elhelyeztem rajta a temető bejáratánál vásárolt virágot. Áprily Lajossal együtt én is elmondhattam:
„A fényben, fenn a házsongárdi csendben
tovább dalolt a név zenéje bennem.”
Lengyel János