Fodó Sándorra és a KMKSZ megalakulására emlékeztek Kárpátalján
Csöndes koszorúzással emlékeztek Fodó Sándorra, a Kárpátaljai Magyar Kulturális Szövetség (KMKSZ) egykori alapító elnökére születésnapja alkalmából a viski református temetőben február 26-án, mely dátum egyben a kárpátaljai magyar érdekvédelmi képviselet születésének időpontja is, hiszen 1989-ben e napon alakult meg a Kárpátaljai Magyar Kulturális Szövetség Fodó Sándor kezdeményezésére.
Ukrajnában jelenleg háború dúl, ám Kárpátalját remélhetőleg nem érik el a harcok. A helyi magyarság bízik abban, hogy a borzalmak mihamarabb véget érnek, hiszen nem szeretnék elhagyni szülőföldjüket.
Sari József, a KMKSZ Felső-Tisza-vidéki Középszintű Szervezetének elnöke a megemlékezés kapcsán elmondta: „Fodó Sándor volt az, aki létrehozott egy csapatot, szervezetet, mely napjainkban is jelen van Kárpátalja közéletében. Reméljük, hogy a következő generáció is életben tartja a Fodó Sándor által életre hívott szövetséget. Ezért fontos, hogy minden évben emlékezzünk a születésnapjára, amely egyben a KMKSZ megalakulásának is napja – egy fontos dátum a kárpátaljai magyarság számára. Ebben a nehéz időben különösen fontos, hogy vigyázzunk egymásra és béke legyen a világban, béke legyen az országban. Mi továbbra is itt szeretnénk élni, a Kárpátok alján” – fogalmazott Sari József.
Fodó Sándor nyelvész, irodalmár, egyetemi tanár, kárpátaljai magyar kisebbségpolitikus Visken született 1940. február 26-án, és 2005. május 11-én hunyt el Ungváron. A KMKSZ alapító elnöke volt. Iskoláit Visken végezte, az észtországi Tartu egyetemén szerzett nyelvészeti diplomát 1967-ben. Ellenzéki magatartása miatt a szovjetrendszerrel gyakran meggyűlt a baja. Széles körben azzal vált ismertté, hogy 1989-ben megalapította a KMKSZ-t.
Az1989. február 26-án Ungváron megalakult KMKSZ célja, hogy kiálljon a kárpátaljai magyarság kisebbségi jogaiért, oktatásáért, kultúrájáért. E tevékenységét a nemzetközi jogi normáknak és Ukrajna Alkotmányának, törvényeinek tiszteletben tartásával fejti ki. Részt vesz területünk és országunk politikai életében. A kárpátaljai magyarság egyéni és kollektív jogainak érvényesítése érdekében javaslatokat dolgoz ki az állami szervek felé. Képviselőjelölteket állít, választási kampányt folytat, szószólókat és tanácsadókat delegál az állami és önkormányzati szervekbe. Szorgalmazza a magyar nyelvhasználatának a törvényes keretek közti kiterjesztését a társadalmi lét valamennyi területére. Elősegíti kulturális értékeink megőrzését, hagyományaink ápolását. Gondoskodik nemzeti ünnepeink, történelmi évfordulóink méltatásáról.
A magyar nemzet részeként a nemzetiségek között vállalja a híd szerepét: előmozdítja a népek közötti kétoldalú, kölcsönös jó viszonyt, s elősegíti a nemzeti azonosságtudat megőrzését és elmélyítését – mindazt, ami összeköt a még csak eljövendő európaiság jegyében.
Várady Enikő