Egyelőre nem kap pénzt Ukrajna az IMF-től

2016. november 18., 18:32

Előrelépést sikerült elérni, de további időre van szükség, hogy a szükséges reformokat végrehajtsa az ukrán kormány, így a tárgyalások folytatódnak – olvasható a Nemzetközi Valutaalap (IMF) tárgyalódelegációjának pénteken kiadott közleményében.

Csütörtökön zárultak le az IMF delegációjának ütemezett tárgyalásai Kijevben az ukrán kormány gazdasági reformprogramjáról és a szokásos éves felülvizsgálatról. A tárgyalások után Ron van Rooden, a delegáció vezetője úgy fogalmazott, hogy konstruktív egyeztetéseken vannak túl az elmúlt két hétben.

„Jelentős előrelépést ért el Ukrajna, de további időre van szükség, hogy a középtávú költségvetési fegyelmet megteremtse a kormány” – olvasható a közleményben.

A részletekről az IMF annyit árult el, hogy például várják még a program céljainak megfelelő 2017-es költségvetés elfogadását, a pénzügyi stabilitás biztosítását és a korrupció elleni további küzdelmet. Az ezekkel kapcsolatos tárgyalások a következő időszakban folytatódnak.

Ukrajnának ebben a hónapban kellene megkapnia a következő 1,3 milliárd dolláros részletet a tavaly megszavazott 17,5 milliárd dolláros mentőcsomagból, jövő februárban pedig egy 2 milliárd dolláros részlet lenne esedékes. Az utóbbi napokban többek között az ukrán jegybank elnöke is arra figyelmeztetett, hogy félő, hogy idén már nem kapják meg a szükséges pénzt.

A mostani tárgyalásokkal egyidejűleg az évente szokásos negyedik cikkely szerinti felülvizsgálatot is elvégezte a Valutaalap stábja. Megállapították, hogy az elmúlt néhány év nehézségei után a kilábalás jeleit mutatja a gazdaság. Ennek keretében például a jegybank tartalékai érezhetően emelkedtek, a gazdasági növekedés pedig 2016-ban elérheti a 1,5 százalékot, 2017-ben pedig a 2,5%-ot. Ennek a kilábalásnak az ereje és a fenntarthatósága azonban nagyban függ azoktól az ambiciózus reformoktól, melyekre a gazdaságnak szüksége van. Az IMF szerint a jövőbeli reformoknak az alábbi területekre kell fókuszálniuk:

1. A nagy és nem hatékony állami vállalati szektor reformjának felgyorsítása, az üzleti környezet javítása, illetve a korrupció elleni küzdelem annak érdekében, hogy további beruházásokat vonzzon Ukrajna, és javuljon a gazdaság potenciális növekedése.

2. Biztosítani kellene, hogy a béremelkedés üteme összhangban legyen a termelékenység javulásával a versenyképesség biztosítása érdekében.

3. Folytatni kell a költségvetési fegyelem javulását, hogy az adósság fenntartható maradjon. Ehhez kapcsolódik a nyugdíjreform és az adórendszer hatékonyságának javítása, valamint a kormányzati kiadások felülvizsgálata.

4. Fenn kell tartani az óvatos monetáris politikát, mely az infláció leszorítását és a tartalékok felépülésének folytatódását célozza.

5. A pénzügyi közvetítőrendszer javítása és a hitelezés beindítása szükséges.

(portfolio.hu/Kárpátalja)