Szakértő: kérdéses az ukrán politikusok által a „méltóság forradalma” idején tett ígéretek teljesülése
Elemezve a „méltóság forradalma” idején ukrán politikusok által tett ígéretek végrehajtását, arra a következtetésre juthatunk, hogy többségüket csak formálisan teljesítették, s azokat különbözőképpen lehet értelmezni – állapította meg Valentin Hladkih, a Szlovo i gyilo (Szó és tett) politikai elemzője a civil szervezet és az UNIAN hírügynökség november 18-i közös kerekasztal-beszélgetésén.
A szakértő jelezte, hogy szervezetük azokat az ígéreteket vette górcső alá, amelyek a Majdan győzelme utáni időszakra vonatkoztak. Elemzésük kimutatta, hogy az ígéretek egy része valóban teljesült, például aláírták az Ukrajna és az Európai Unió közötti társulási megállapodást. Hladkih azonban rámutatott, hogy sok esetben nem ilyen egyértelmű a történtek megítélése. Kérdéses ugyanis, mutatott rá, vajon elérte-e célját számos új jogszabály és intézkedés.
Emlékeztetett egyebek mellett, hogy a Majdan követeléseinek, az ott elhangzott ígéreteknek egy jelentős része a korrupció felszámolására vonatkozott.
„Egyfelől el lettek fogadva a szükséges jogi normák és létrehozták a megfelelő intézményeket – NAZK, NABU, SZAP, s már a korrupcióellenes bíróságok létrehozása is szóba került. Sok minden történt annak érdekében, hogy elmondhassuk, ezt az ígéretet is betartották az ukrán politikusok. De felmerül a kérdés, mennyiben járultak hozzá ezek az intézmények a korrupció csökkenéséhez az ukrán társadalomban” – mutatott rá Hladkih.
Szerinte hasonló a helyzet a Jevromajdannak azzal az ígéretével, hogy jogi úton bizonyítják Viktor Janukovics rezsimjének bűnös voltát, s felelősségre vonják a tömeggyilkosságok vétkeseit, amivel ugyancsak gondok adódtak.
„Számos olyan ígéret van, amelyek látszólag teljesültek, de tartalmukat tekintve teret engednek az értelmezésnek, beleértve az euroatlanti integrációra vonatkozó ígéreteket is” – vonta le a következtetést a szakértő.
(unian.ua/Kárpátalja)