Tanévnyitó ünnepség a Rákóczi-főiskolán

508 elsős hallgatóval vette kezdetét a 2024/2025-ös tanév

2024. szeptember 28., 12:09 , 1230. szám

A hagyományokhoz hűen a beregszászi református templomban került sor a II. Rákóczi Ferenc Kárpátaljai Magyar Főiskola (II. RF KMF) ünnepélyes tanévnyitójára szeptember 27-én. A régió meghatározó felsőfokú oktatási intézménye 508 elsőssel kezdte meg a 2024/2025-ös tanévet.

A tanévnyitó ünnepség kezdetén a főiskola kuruc kori viseleteibe öltözött hallgatói elhelyezték a történelmi és nemzeti lobogókat, valamint a főiskola zászlóját a templomban. Mindezt Schreiner Sándor tárogatóművész a Rákóczi-nótával tette felemelővé. A jelenlévőket ezután Taracközi Ferenc, a Beregszászi Református Egyházközség vezető lelkésze köszöntötte a Jere­miás siralmai 3. fejezetének 20–24. verséből vett igeszakasszal.

A Himnusz, majd Rákóczi imájának – mely az intézmény himnusza is – eléneklése után Csernicskó István, a II. RF KMF rektora köszöntötte az egybegyűlteket. A rektor ünnepi beszédének kezdetén rámutatott, hogy a háború harmadik évében vagyunk, amely továbbra is tele van bizonytalansággal, s ebben a helyzetben mindenkinek szüksége van egy biztos pontra. „Azt hiszem, a II. Rákóczi Ferenc Kárpátaljai Magyar Főiskola az egyik ilyen biztos pont a régió magyar közössége számára” – jelentette ki Csernicskó István, hozzátéve: „A főiskola szakmai alapja stabil, és egyre szorosabban kapcsolódunk az európai felsőoktatási térhez. Mi vagyunk az egyetlen olyan felsőoktatási intézmény egész Ukrajnában, amely rendelkezik intézményi akkreditációval. Az intézmény képzési kínálata egyre bővül, tanári gárdánk folyamatos szakmai fejlődésen megy keresztül, s eredményeink alapján észrevettek bennünket a hazai és nemzetközi egyetemi rangsorok is, melyekben évről évre egyre előrébb tartanak számon bennünket.” Kiemelte továbbá, hogy míg 2020-ban csupán 19-féle képzést hirdettek az alap- és mesterképzés szintjén, erre a tanévre már 30 képzési programra várták a jelentkezőket. Az intézmény hallgatói létszáma is fokozatosan gyarapodik: miközben 2020-ban 939 hallgatóval kezdték a tanévet, a 2023/2024-es év már 1 371 diákkal indult, idén szeptemberben pedig már 1 388 hallgatóval kezdték el az oktatást-tanulást. Ez a növekedés meghaladja a 30 százalékot.

Az statisztikát folytatva a rektor kifejtette: a főiskola alap- és mesterképzéseire idén 508-an, a felsőfokú szakképzőbe 61-en, a szakmunkásképzőbe 190-en, a líceumba 150-en, a főiskola által fenntartott óvodai hálózatba 63-an nyertek felvételt. Mindez nem lenne lehetséges az oktatói gárda munkája nélkül. „Őszintén köszönöm, hogy munkájukkal hozzájárulnak ahhoz, hogy a főiskola stabil és biztos pont lehessen a sarkából kifordult világban” – szólt munkatársaihoz Csernicskó István, majd az elsős hallgatókhoz fordulva megjegyezte: „Minden elsősnek köszönöm, hogy minket választottak, köszönöm az önök, illetve szüleik bizalmát! Mindenkinek sikerekben, eredményekben gazdag és főként békés tanévet kívánok!”

„A mai nap ünnep. A kárpátaljai magyar felsőoktatás ünnepe, hiszen éppen harminc esztendeje született meg a gondolat a kárpátaljai felsőoktatási képzés megteremtésére. Ünnep ez a nap az alapítóknak, mert immár majd három évtizednyi évnyitó jelzi, hogy helyes döntést hoztak az intézmény létrehozásakor. Ünnep ez a nap az újonnan belépő hallgatók számára, valamint az egész kárpátaljai magyar közösségnek, hiszen a jövő értelmisége kerül ki e falak közül: az az értelmiség, mely megtartja a nemzetet, formálja a világot” – fogalmazott ünnepi köszöntőjében Szili Katalin miniszterelnöki főtanácsadó, a Magyar Országgyűlés volt elnöke. „A főiskola a kárpátaljai magyarság életének olyan sarokköve, súlypontja, gerince, melyen az egész közösség jelene és jövője nyugszik” – jelentette ki.

„Ez a közösség olyan, mint egy nagy család, amely nemcsak tudást, biztonságot ad a mai időkben, hanem tartást és küzdeni tudást is. Egyben a szülőföld megbecsülésére, szeretetére nevel. Ez az iskola segíti önöket, hogy megszilárdítsák gyökereiket, hisz ez fogja meghatározni egész életüket; bárhova viszi önöket a sors, ezek az évek meghatározóak lesznek” – szólt a hallgatókhoz, majd hozzátette, az ő feladatuk az anyaországban az, hogy „felelősen, minden eszközzel segítsük önöket ezen az úton”. Felszólalásának végén Szili Katalin külön köszönetet mondott Orosz Ildikónak, a Rákóczi-főiskola elnökének, Csernicskó István rektornak és minden oktatónak a kitartó munkájukért.

A tanévnyitó keretében sor került az elsőéves hallgatók ünnepélyes fogadalomtételére. Az eskü szövegét Svetku Cintia magyar szakos hallgató olvasta elő diáktársainak. Az eskütételt követően Csernicskó István rektor és Orosz Ildikó elnök kézfogásukkal szimbolikusan az intézmény diákjaivá avatták a szakonként felvonuló diákokat.

Az ismert diákhimnusz eléneklése után az elsősöket Varga-Bajusz Veronika, a Kulturális és Innovációs Minisztérium felsőoktatásért, szak- és felnőttképzésért, fiatalokért felelős államtitkára köszöntötte, aki beszédében aláhúzta: a II. Rákóczi Ferenc Kárpátaljai Magyar Főiskola Kárpátalján az egyetlen olyan tanintézmény, amely az itt élő fiatalok számára magyar nyelvű felsőoktatást és felsőfokú szakképzést biztosít, széles körű tevékenységének köszönhetően pedig „biztos szellemi bázisát képezi a kárpátaljai magyarságnak, és jelentős szerepet vállal a magyar identitástudat megőrzésében, a magyar nyelvű oktatás biztosításában és a magyar anyanyelv továbbörökítésében is” – fogalmazott.

Varga-Bajusz Veronika rámutatott: a magyar kormány számára rendkívül fontos – a nemzeti összetartozást szem előtt tartva – „felelősséget vállalni a magyar testvéreink sorsáért Kárpát-medence-szerte, hiszen a magyar nyelv, oktatás és kultúra ápolása közös, nemzeti érdekünk”. Ehhez elengedhetetlen a magyar nyelvű felsőoktatás megerősítése és versenyképessé tétele, „mi is ennek segítésén dolgozunk folyamatosan” – jelentette ki az államtitkár, hozzátéve: az a cél, hogy a magyar felsőoktatás külhoni rendszere versenyképes életpályát jelentsen az oktatóknak és a kutatóknak, hogy a magyar nyelvű felsőoktatás kiszolgálja a külhoni magyarság egész életen át való tanulásának igényeit, hogy a magyarok társadalmi, gazdasági, kulturális és művészeti érvényesüléséhez szükséges képzések, oktatási kapacitások legyenek helyben biztosítva.

A Kulturális és Innovációs Minisztérium szakmai támogatásával a főiskola 2022-ben együttműködési megállapodást kötött a Debreceni Egyetemmel, a Miskolci Egyetemmel és a Nyíregyházi Egyetemmel úgynevezett double degree képzések indítására, mely képzések lényege, hogy a hallgatók az egyeztetett programok és mintatantervek alapján folyó képzéseken egyszerre szerezhetik meg a főiskola és a partneregyetem oklevelét – emelte ki Varga-Bajusz Veronika.

A köszöntőket követően átadták a főiskola által 2014-ben alapított Rákóczi-díjat, melyet minden évben két olyan, az intézmény megmaradása és fejlődése szempontjából döntő szerepet vállaló személy kap, akik jelentősen hozzájárultak több ezer kárpátaljai magyar fiatal képzéséhez, ezzel is segítve boldogulásukat szülőföldjükön. A Rákóczi-főiskola legmagasabb kitüntetésének idei díjazottjai Szili Katalin miniszterelnöki főtanácsadó és Tóth Mihály, az Ukrán Nemzeti Tudományos Akadémia V. M. Koreckij Állam- és Jogtudományi Intézetének nyugalmazott tudományos főmunkatársa, a Szolyvai Emlékparkbizottság elnöke.

A tanévnyitó keretében elsőként adták át Az év középiskolája dicsérő oklevelet. Az elismerést a főiskolával együttműködő kárpátaljai középiskolák kaphatják meg, amelyekből az elmúlt felvételi időszak során a legtöbb jelentkező iratkozott be a Rákóczi-főiskola által meghirdetett képzési programokra. Idén Az év középiskolája elismerő oklevelet a Beregszászi Kossuth Lajos Líceum, a Péterfalvai Református Líceum, a Beregszászi Platán Líceum, valamint a II. RF KMF Felsőfokú Szakképzési Intézete érdemelte ki.

Záróbeszédében Orosz Ildikó, a főiskola elnöke az Edda Művek Álmodtam egy világot című közismert dalának refrénjét idézte: „Álmodtam egy világot magamnak, itt állok a kapui előtt. Adj erőt, hogy be tudjak lépni, van hitem a magas falak előtt.” A népszerű dal soraival arra biztatta az elsősöket, hogy merjenek nagyot álmodni, s Istenbe vetett hittel felvértezve valósítsák meg az együttműködésre, a közös gondolkodásra és közös cselekvésre épülő új világot.

Felidézve az intézmény harminc évvel ezelőtti alapításának körülményeit, az elnök asszony elmondta: „Sokan nem hittek és nem bíztak abban a tervben, amelyet akkor elkezdtünk, de akadtak, akik az ügy mellé álltak, és saját lehetőségeik szerint, saját helyükön támogatták azt – mint a mai nap kitüntetettjei is. […] Ők is, mi is és önök is, kedves elsősök, álmodtunk egy világot magunknak, és csak Isten segítségével sikerülhet megvalósítani azt, különösen ebben a változó világban.”

A tanévnyitó ünnepség zárásaként a történelmi egyházak képviselői Isten áldását kérték a főiskolára, annak minden munkatársára és diákjára, majd a jelenlévők elénekelték a Szózatot.             

CsA